25 lat Harcerskiej Szkoły Ratownictwa za nami!

25 lat Harcerskiej Szkoły Ratownictwa za nami!

Harcerska Szkoła Ratownictwa ZHP obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Taki wyjątkowy jubileusz należało odpowiednio uczcić.

Warsztatową sobotę instruktorzy HSR poświęcili na zapoznanie się i dogłębne zanalizowanie zmian, jakie zajdą w systemie szkolenia HSR. Wchodzące od stycznia przyszłego roku kursy modułowe mają wprowadzić nową jakość w szkoleniach i nad tym właśnie pracowali instruktorzy.

Głównym punktem tegorocznych warsztatów instruktorskich były jednak obchody 25-lecia HSR. Gospodarz warsztatów – Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Opolskiej ZHP – zorganizował z tej okazji uroczystą galę.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Głównej Kwatery, Komendy Chorągwi Opolskiej, a także byłych szefów HSR. Swoją obecnością dopisali również byli instruktorzy HSR z rodzinami. Dzięki temu warsztaty były okazją do spotkań z dawno niewidzialnymi przyjaciółmi.

Wzruszającym i podniosłym momentem wieczornej gali było wręczenie dr Małgorzacie Zembrzuskiej, przewodniczącej Rady Programowej HSR, Honorowego Wyróżnienia „Niezawodnemu Przyjacielowi”. Laskę skautową, będącą symbolem tej nagrody, wręczył hm. Karol Gzyl, zastępca Naczelniczki ZHP. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w całym ZHP nie ma osoby, która wspiera Szkołę przez tak długi czas. Doktorowa towarzyszy nam bowiem od pierwszego dnia powstania Szkoły. Służyła, służy i zapewne nadal będzie służyła swoją wiedzą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom.

Jubileusz Szkoły sprzyjał przywoływaniu wspomnień. Każdy z byłych szefów podzielił się cząstką historii HSR z czasów, kiedy kierował Szkołą. W podziękowaniu za wkład w działalność HSR, byli szefowie otrzymali od obecnego Szefostwa HSR podziękowania oraz pamiątkowe statuetki.

Podczas Gali podsumowaliśmy również ostatni rok. Zostały wręczone podziękowania dla instruktorów HSR, którzy w minionym roku przyczynili się do rozwoju szkoły. Uroczyście gratulowaliśmy instruktorom, którym zostały przyznane nowe klasy instruktorskie oraz rozstrzygnęliśmy konkurs na Najlepszy Inspektorat Ratowniczy.

Galę zakończył plebiscyt, w którym nominowani w kilku kategoriach instruktorzy otrzymali statuetki.

Zwieńczeniem całego wieczoru była wspólna zabawa do późnych godzin wieczornych.

W ciągu 25 lat Harcerska Szkoła Ratownictwa zmieniła się diametralnie, a to nie koniec zmian. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju Szkoły, bo wszyscy wiemy, że HSR to ludzie…

fot. Zofia Cholewa, Justyna Winiarz, Tomasz Barlak