Jak zorganizować kurs?

Start Dla harcerza Jak zorganizować kurs?

Jak zorganizować kurs?

Przede wszystkim zapoznaj się z ofertą kursów prowadzonych przez HSR. Tu znajdziesz szczegółowe informacje i programy kursów.

Wiesz już jaki kurs chcesz zorganizować? To świetnie!

Na początek najlepiej skontaktuj się z inspektoratem działającym na terenie chorągwi do której należysz. Jeśli w twojej chorągwi nie ma takiego zespołu, napisz do sekretariatu HSR (hsr@zhp.pl). Pomożemy ci skontaktować się z instruktorami działającymi w pobliżu.

W poszczególnych inspektoratach zasady organizacji kursów, mogą nieco różnić się od siebie. Prawie zawsze jednak na tobie będzie spoczywał obowiązek zadbania o logistykę kursu.

Miejsce
Wymagana ilość miejsca jest spowodowana wygodą kursantów i instruktorów. Wykłady odbywają się w większym pomieszczeniu, które mieści całą ekipę, a dodatkowo potrzeba jeszcze salki do ćwiczeń (1 sala na grupę 6 osób). Jeśli kurs trwa cały weekend,potrzebne będą sale do spania: dla kursantek, dla kursantów i dla kadry.
Duży nacisk kładziemy na higienę. Dlatego konieczne jest, by w miejscu gdzie odbywa się kurs były toalety (najlepiej więcej niż jedna), umywalki i prysznice (jeśli nocujecie) z ciepłą wodą. Po całym dniu wykładów i ćwiczeń ciepła kąpiel jest błogosławieństwem.

Jedzenie
Poza promowaniem higieny staramy się, by jedzenie na kursach nie składało się wyłącznie z pasztetu przekładanego paprykarzem szczecińskim 😛 Gorąco polecamy zakup warzyw, sera czy wędlin. Do obowiązków organizatora należy zapewnienie wyżywienia instruktorom (śniadania, obiad, kolacje). Oczywiście, nie mamy wymagań na miarę Hotelu Hilton, natomiast nie chcemy spędzać całego weekendu na zupkach chińskich 😉

Kadra Pomocnicza
Często jest tak, że instruktorom pomagają “brązowi”, którzy w ten sposób zdobywają doświadczenie, stażując przed uczestnictwem w kursie instruktorskim. Jeśli jesteś w stanie, zapewnij im choć część wyżywienia. Oczywiście, nie masz takiego obowiązku, ale jeśli się da, niech ich to kosztuje jak najmniej.

Sprzęt
Twoim zadaniem jest zapewnienie środków pozoracyjnych oraz materiałów opatrunkowych. Jeśli masz możliwość zapewnienia profesjonalnych środków do pozoracji (np. sztucznej krwi czy ran) to super. Jeśli nie możesz użyć bardziej dostępnych środków pozoracyjnych tj:
– czerwony pigment (malarski), kolorem najbardziej zbliżony do krwi,
– cień do powiek koloru fioletowego, oddający siniaki więc raczej bez brokatu,
– puder jak najbardziej cielisty,
– ciasto pozoracyjne (szklanka wody, szklanka mąki, pół szklanki soli, łyżka oleju i łyżeczka kwasku cytrynowego – gotujesz na małym ogniu, aż ciasto stanie się gładkie i zwarte, lekko klejące).
Szczegóły dotyczące ilości środków pozoracyjnych i materiałów opatrunkowych ustal z szefem szkolenia.

Koszty
Kosztami, które ponosisz są: przenocowanie instruktorów, ich wyżywienie oraz zwrot kosztów przejazdu. Ustal w hufcu jakie dokumenty będą potrzebne (faktury, umowy użyczenia pojazdu, delegacje, itp.).

Pozostaje zgłosić kurs w komendzie hufca lub chorągwi w formie biwaku, a także wykupić ubezpieczenie NNW dla uczestników oraz kadry kursu.

Powodzenia! 🙂